تبلیغات
مجموعه دانشجویی ولی نعمتان - سومین هم اندیشی اندیشه ورزان جهادی برگزار شد
| | |

مجموعه‌ی دانشجویی ولی‌نعمتان

.

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 14 اسفند 1391

                                                     سومین هم اندیشی اندیشه ورزان جهادی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جهادگر ، سومین هم اندیشی اندیشه ورزان جهادی با عنوان جهاد تا جهاد سراسر كشور با حضور سردار محمدرضا نقدی رئیس سازمان بسیج، سردار خراسانی مسئول بسیج سازندگی، شكرخواه مسئول بنیاد بركت و جمعی از مسئولین محلی و جهادگران در بخش چلو شهرستان اندیكای استان خوزستان برگزار شد.

شروع مرحله تدوین نظام برنامه ای حركت های جهادی بر اساس نقشه ی راه حركت های جهادی، تبیین و بررسی موضوعات راهبردی نقش حركت های جهادی در بیداری اسلامی و تحولات بین المللی و هم چنین تحقق اقتصاد مقاومتی، راهكار های دستیابی به سبك زندگی جهادی و فراگیر كردن این فرهنگ در جامعه، تبادل راه كارها، تجربیات و الگوهای موفق افراد و گروه های جهادی نمونه ملی و استانی، تبیین نقشه ی راه حركت های جهادی و دریافت نظرات نهایی اندیشه ورزان جهادی، از جمله اهداف برگزاری سومین هم اندیشی اندیشه ورزان جهادی بود.
پس از دو دوره برگزاری هم اندیشی اندیشه ورزان جهادی در مناطق بشاگرد هرمزگان و قلعه گنج كرمان، سومین دوره این هم اندیشی از نهم تا یازدهم اسفند به مدت دو روز در مدرسه شبانه روزی بخش چلو شهرستان اندیكا و با حضور 150 نفر از نخبگان، فعالان و صاحب نظران گروههای جهادی منتخب سراسر كشور برگزار شد.

(بازخوانی برگزاری هم اندیشی های اندیشه ورزان جهادی از بشاگرد تا اندیكا در ادامه ی مطلب)

با آغاز به كار ،كار گروهی مطالعاتی متشكل از نخبگان و محققان جهادگر در بسیج سازندگی و پس از برگزاری 2 هم اندیشی كشوری و حلقه های پژوهشی و كارشناسی با مشاركت صاحب نظران حوزوی و دانشگاهی و مدیران و نخبگان حركت های جهادی و با بهره گیری از دیدگاه های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری پیش نویس نقشه راه حركت های جهادی طی 18 هزار نفر ساعت كار مطالعاتی تدوین شد..


آفتاب جهادی در بشاگرد طلوع كرد

نخستین هم اندیشی نخبگان و پیشكسوتان اردوهای جهادی با حضور 313 نفر از نخبگان و پیكسوتان جهادی در 28 بهمن سال 89 به مدت 4 روز در زمین های خاكی بشاگرد برگزار شد.

راهی كه سال ها پیش حاج عبدااله والی این اسوه جهادی به بشاگرد باز كرد در زمستان سال 89 توسط 313 نفر از نخبگان و پیشكسوتان جهادی بار دیگر پیموده شد تا آفتاب جهادی یك بار دیگر در قلب محرومیت های ناشناخته طلوع كند.

سردار خراسانی هدف از برگزاری این هم اندیشی را میثاق با ولایت، ترویج و تعمیق حركت های جهادی به منظور بررسی چشم انداز 10 ساله اردوهای جهادیعنوان كرد اما آنچه اهمیت دارد این است كه بچه های جهادی در بشاگرد، نماد محرومیت های به جا مانده از سالهای دور، گرد هم جمع شدند تا با هم به ادامه راه عبدالله والی بیندیشند؛ تا انسجام خود را محك بزنند، قطره قطره جمع شوند و در دریای جهادی وسعت یابند.

هم اندیشی بشاگرد فرصتی طلایی بود برای اجرای برنامه هایی كه جهادی ها انتظار آن را می كشیدند و در سال 89 بسیج سازندگی به این انتظار پایان داد.

تدوین پیش نویس منظومه فكری حركت های جهادی، بررسی محورهای این منظومه در نشست های علمی و كارگروه های هم اندیشی بشاگرد و تشكیل مركزی مطالعاتی جهت پالایش محتوای خروجی و تدوین نقشه راه حركت های جهادی از مهمترین برنامه هایی بود كه برای رسیدن به اهداف این هم اندیشی باید اتفاق می افتاد.

كارگروه ها در اولین هم اندیشی بشاگرد تعریف شدند و موضوعاتی مطرح شد كه ابعاد وسیع ظرفیت های كار جهادی را نشان می داد. موضوعاتی كه شاید بچه های جهادی كمتر به آن توجه می كردند. 313 نفر از بچه های جهادی در نخستین هم اندیشی نخبگان و پیشكسوتان جهادی بشاگرد در 18 كارگروه با محورهای مختلف به كار خود ادامه دادند:

كارگروه های نقش حركت های جهادی در زمینه سازی ظهور حضرت مهدی (عج)، نقش حركت های جهادی در بصیرت اجتماعی، نقش حركت های جهادی در الگوسازی و تقویت نمادهای جریان حق، تأثیر حركت های جهادی در تحولات بین المللی و جهان اسلام، جایگاه نسل آینده در حركت های جهادی، نقش رسانه در تحقق چشم انداز حركت های جهادی، آسیب ها و فرصت های حركت های جهادی در تحقق ایران پیشرفته و كارآمدسازی نظام، راهكارهای ترویج و تعمیق حركت های جهادی، نقش حركت های جهادی در ارتقای فرهنگ معنوی جامعه، جایگاه بانوان در آینده حركت های جهادی، جایگاه طلاب در آینده حركت های جهادی، تأثیر حركت های جهادی در جغرافیای مذهبی ایران، راهكارهای گسترش تفكر و روحیه جهادی، نقش حركت های جهادی در شبكه سازی نیروهای مؤمن، راهكارهای تقویت حضور حركت های جهادی در فضای سایبر، نقش حركت های جهادی در دستیابی به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، نقش حركت های جهادی در تحقق عدالت اجتماعی، نقش حركت های جهادی در تربیت مدیران آینده

سرار خراسانی، رئیس مركز حركت های جهادی، هم اندیشی بشاگرد را حركتی ابتكاری، نو و جدید می داند كه در طول انقلاب بی سابقه بود.

او در همین رابطه می گوید: در این هم اندیشی به دنبال آن بودیم با شناخت قوت و ضعف ها، آسیب ها، تهدیدات و فرصت ها، راهبرد حركتی گروههای جهادی را تدوین كنیم و آنرا در دو سطح ملی و جهانی خدمت رهبر معظم انقلاب ارایه دهیم تا پس از تأیید ایشان به دستگاه های ذیربط ارسال شود.

اما بعد از هم اندیشی بشاگرد تحولات خوبی را در عرصه فعالیت های جهادی شاهد بودیم. وحید كمر روستا، دبیر مركز حركت های جهادی رونمایی از سندچشم انداز و راهبردهای حركت های جهادی با حضور آیت الله مهدوی كنی در 29 شهریور سال 90 و تشكیل مركزحركت های جهادی را از بركات هم اندیشی بشاگرد عنوان می كند.

گنج جهادی در قلعه گنج پیدا شد

روی خاك كویری كرمان كه قدم می گذاری و در دل این خاك خسته پیش می روی، در فاصله 400 كیلومتری از مركز استان به قلعه گنج می رسی. یكی از پنج شهرستان جنوبی استان كرمان. آب و هوای گرم و نیمه مرطوب و بیابانی كه در سالهای اخیر هم با كاهش بارندگی، خشكسالی دلیلی دیگر برای محرومیت این دیار شده است.

سالها بود كه گنج در قلعه گنج فراموش شده بود و در همین سال های اخیر بود كه در كانون محرومیت استان كرمان با روی كار آمدن دولت نهم زمزمه هایی از عدالت شنیده شد.

یك سال بعد از هم اندیشی بشاگرد، این گنجینه سرشار از محرومیت، میزبان دومین هم اندیشی اندیشه ورزان جهادی بود كه از 3 تا 5 اسفند سال90 در قلعه گنج استان كرمان با حضور نخبگان، صاحب نظران و اندیشه ورزان جهادی برگزار شد.

دبیر مركز حركت های جهادی با بیان اینكه هم اندیشی قلعه گنج به منظور بررسی جریان سازی سند چشم انداز حركت های جهادی برگزار شد، می گوید: بررسی راهكارهای پیشرفت كمی و كیفی حركتهای جهادی در استان ها، بهره گیری از نظرات و تفكرات نخبگان جهادی، اعلام برنامه های تحول گرایانه سال 91، بررسی و اعلام نهایی نقشه راه حركت های جهادی و بررسی نحوه تشكیل و فعالیت شوراهای اندیشه ورز استانی از اهداف این هم اندیشی بود.

110
نفر از صاحب نظران و اندیشه ورزان جهادی دانشجویی، طلاب، محلات و دانش آموزی در بخش چاه داد خدای قلعه گنج گرد هم جمع شدند و با تشكیل كارگروه های تخصصی یك بار دیگر فراز و فرود های كار جهادی را موشكافی كردند.

كارگروه های نقد كلیات نقشه راه حركت های جهاد، روش های اثرگذاری حركت های جهادی در تربیت مدیران توانمند وكارآمدی نظام اسلامی، تاثیر اردوهای جهادی در اقتصاد مناطق كم برخوردار، راهكار های افزایش ایمان، بصیرت و توانمندی جهادگران، نوآوری در حركت های جهادی،اردوهای جهادی و آینده ی فرهنگی كشور،نظام برنامه ای حركت های جهادی و نظام ساختاری حركت های جهادی در این هم اندیشی تشكیل شد و نظرات حاضران در این كارگروه ها جمع آوری گردید.

هم اندیشی اندیشه ورزان جهادی در قلعه گنج قرارگاه فكری نخبگان حركتهای جهادی بود تا این حركت بر اساس نقشه راهی مدون به قله های عالی اهداف انقلاب برسد و جهادی ها كپرنشین قلعه گنج شدند تا بر خلاف همایش هایی كه بسیار مجلل و با هزینه های بالا برگزار می شود، هم اندیشی اندیشه ورزان جهادی در میان فقر و محرومیت روستاهای مناطق محروم اجرا شود.
 
عرصه مشاركت نخبگان جهادی استان ها و بهره مندی از نظرات و راهكارهای آن ها كه از مهمترین برنامه های تحول گرایانه جهادی بود با برگزاری این هم اندیشی میسر شد و با تشكیل شورای اندیشه ورز استان ها، زمینه ای فراهم شد تا اجرای سند چشم انداز حركت های جهادی با برنامه ریزی دقیقتری در دستور كار قرار گیرد.

با توجه به لزوم بازنگری در حوزه ساختاری و برنامه ای عرصه های جهادی،باید ساختار متناسب با گروه ها به كمك نخبگان و اندیشه ورزان جهادی ایجاد می شد تانقشه راه در افق 1404 در بدنه حركت های جهادی جریان سازی شود.

سرانجام با آغاز به كار گروهی مطالعاتی متشكل از نخبگان و محققان جهادگر در بسیج سازندگی و پس از برگزاری 2 هم اندیشی كشوری و حلقه های پژوهشی و كارشناسی با مشاركت صاحب نظران حوزوی و دانشگاهی و مدیران و نخبگان حركت های جهادی و با بهره گیری از دیدگاه های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری پیش نویس نقشه راه حركت های جهادی طی 18 هزار نفر ساعت كار مطالعاتی تدوین شد.

یك مقدمه و 9 فصل اجزای این نقشه راه حركت های جهادی است. فصل اول بیانیه ارزش ها، فصل دوم بیانیه مأموریت ها، فصل سوم پیشینه، فصل چهارم آرمان ها، فصل پنجم چشم انداز، فصل ششم اهداف، فصل هفتم راهبردها، فصل هشتم سیاست های تحقق راهبردهای كلان و فصل نهم نظام ساختاری نقشه راه می باشد.


اندیكا، میعادگاه دیگری برای جهادگران

بخش چلو از توابع شهرستان اندیكا در مرز استان خوزستان و چهار محال بختیاری  قرار دارد. منطقه ای كه به گفته جهادگران حركت در مسیر رسیدن به آن، قدم گذاشتن در تونل زمانی است كه انسان را سال ها به عقب بر می گرداند. زمانی كه هیچكدام از امكاناتی كه در حال حاضر برای ما مهیاست، وجود نداشت.

خوزستان یادگار صبر و استقامت روزهای سخت است، پاداش جهادی پر افتخار و به جا مانده از عزتمندی مردان و زنان دلیر این خطه . به یاد آن روزها، خوزستان یك بار دیگر با جهاد پیوند می خورد، جهادی از جنس همدردی با محرومان این دیار.

میعادگاه جهادگران همین جاست. مناطق محروم و كم برخوردار شمال استان خوزستان. بعد از بشاگرد و قلعه گنج، سومین هم اندیشی اندیشه ورزان جهادی با حضور 150 نفر از منتخبین و فعالان این عرصه از سراسر كشور، نهم تا یازدهم اسفند ماه سال 91 در شهرستان اندیكا برگزار می شود.

آغاز مرحله تدوین نظام برنامه ای حركت های جهادی بر اساس نقشه ی راه حركت های جهادی، تبیین و بررسی موضوعات راهبردی نقش حركت های جهادی در بیداری اسلامی و تحولات بین المللی و هم چنین تحقق اقتصاد مقاومتی، راهكار های دستیابی به سبك زندگی جهادی و فراگیر كردن این فرهنگ در جامعه، تبادل راه كارها، تجربیات و الگوهای موفق افراد و گروه های جهادی نمونه ملی و استانی، تبیین نقشه ی راه حركت های جهادی و دریافت نظرات نهایی اندیشه ورزان جهادی، از جمله اهداف برگزاری سومین هم اندیشی اندیشه ورزان جهادی است.

وحید كمرروستا، دبیر هم اندیشی اندیشه ورزان جهادی ارزیابی پیشرفت حركت های جهادی در یكسال گذشته نسبت به اهداف عالی سند چشم انداز، گزارش مجامع برگزارشده اندیشه ورزان جهادی در سال های قبل و اعلام برنامه های كمی و كیفی حركت های جهادی در سال های آینده را از دیگر اهداف برگزار كنندگان هم اندیشی اندیشه ورزان جهادی دانست.

هم اندیشی «بشاگرد هرمزگان» گامی برای آغاز سند چشم انداز و هم اندیشی «قلعه گنج كرمان» نقطه ای برای شروع نقشه راه بود. «نقشه راه» هم در فاصله قلعه گنج تا اندیكا تدوین شد تا جهادگران در هم اندیشی «خوزستان» نظام برنامه ای حركت های جهادی را مورد كاوش قرار دهند.

در كنار آغاز «طرح مهندسی نظام برنامه ای» در سومین هم اندیشی اندیشه ورزان جهادی كه با تشكیل 4 كارگروه عرصه «تربیت جهادی افراد و سرمایه های انسانی»، عرصه «فرهنگی» جامعه مخاطب، عرصه «اقتصادی» جامعه مخاطب و عرصه «سیاسی» جامعه مخاطب  پیگیری می شود، برخی از موضوعات دیگر نیز بصورت نشست هایی با موضوعات نحوه الهام بخشی مدل حركت های جهادی در كشورهای اسلامی،  سند راهبردی نقش خواهران در حركت های جهادی و سند راهبردی قرارگاه های جهادی - منطقه ای مطرح و بررسی خواهد شدارسال توسط ولی نعمتان
آرشیو مطالب
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

شادزیست

دانلود فیلم

لیمونات

تک باکس

دانلود نرم افزار